

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.45 mm |
| Width | 4.05 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.15 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 95.991485 mg |
| Forward Current | 12 A |
| Forward Voltage | 710 mV |
| Reverse Recovery Time | 5 ns |
| Average Rectified Current | 12 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Common Anode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 250 A |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 250 A |
| Reverse Current | 40 mA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 451
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48922
Ext.Price$0.48922
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48922 | $0.48922 |
| 10 | $0.44435 | $4.44350 |
| 25 | $0.40359 | $10.08975 |
| 50 | $0.36657 | $18.32850 |
| 100 | $0.33295 | $33.29500 |
| 300 | $0.30241 | $90.72300 |
| 500 | $0.27467 | $137.33500 |
| 1000 | $0.24948 | $249.48000 |
